Sumida Corporation 0412CDMCDS-3R3MC
0412CDMCDS-3R3MC picture photo
Mfg. Part Number
0412CDMCDS-3R3MC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.3A 115 MOHM
Datasheet Download
0412CDMCDS-3R3MC.pdf
Availability of 0412CDMCDS-3R3MC
QUANTITY
0412CDMCDS-3R3MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0412CDMCDS-3R3MC
Internal Part NumberEIS-0412CDMCDS-3R3MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0412CDMC/DS
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation3.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)115 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0412CDMCDS-3R3MC
Related Links0412CDMC, 0412CDMCDS-3R3MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0412CDMCDS-3R3MC Details Description
Related parts for 0412CDMCDS-3R3MC
RES SMD 3.83K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 78POS STR datasheet.pdf
CORD LINE 90" 18AWG MALE-FEMALE datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 50POS .085 IDC datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 5 SEC datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf