Sumida Corporation 0420CDMCDS-6R8MC
0420CDMCDS-6R8MC picture photo
Mfg. Part Number
0420CDMCDS-6R8MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.6A 91 MOHM SMD
Datasheet Download
0420CDMCDS-6R8MC.pdf
Availability of 0420CDMCDS-6R8MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0420CDMCDS-6R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0420CDMCDS-6R8MC
Internal Part NumberEIS-0420CDMCDS-6R8MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0420CDMC/DS
PackagingDigi-Reel®
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)91 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1816 (4540 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0420CDMCDS-6R8MC
Related Links0420CDMC, 0420CDMCDS-6R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0420CDMCDS-6R8MC Details Description
Related parts for 0420CDMCDS-6R8MC
IC OPAMP INSTR 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPL MCRPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 2.8 MIL 1" X 72YD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
FUSE 315A 1250V 2/110 AR CU datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 96MA 7.54 OHM datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf