Littelfuse 0433.250NR
0433.250NR picture photo
Mfg. Part Number
0433.250NR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0433.250NR.pdf
Availability of 0433.250NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0433.250NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0433.250NR
Internal Part NumberEIS-0433.250NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.001
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.625 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0433.250NR
Related Links0433., 0433.250NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0433.250NR Details Description
Related parts for 0433.250NR
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC 4-BIT BINARY COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf