Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ75CA/57T
SMCJ75CA/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ75CA/57T
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC
Datasheet Download
SMCJ75CA/57T.pdf
Availability of SMCJ75CA/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ75CA/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ75CA/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ75CA/57T
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ75CA/57T
Related LinksSMCJ75, SMCJ75CA/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ75CA/57T Details Description
Related parts for SMCJ75CA/57T
CONVERTER DC/DC 3.3V 13.2W OUT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf