Littelfuse 0433.500NR
0433.500NR picture photo
Mfg. Part Number
0433.500NR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC
Datasheet Download
0433.500NR.pdf
Availability of 0433.500NR
QUANTITY
0433.500NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0433.500NR
Internal Part NumberEIS-0433.500NR
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.006
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.2405 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0433.500NR
Related Links0433., 0433.500NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0433.500NR Details Description
Related parts for 0433.500NR
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 534 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
24P MTA156 PSTD CONN ASSY WHT datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 9V 30.06W datasheet.pdf