Littelfuse 04331.75NR
04331.75NR picture photo
Mfg. Part Number
04331.75NR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 63VAC/VDC
Datasheet Download
04331.75NR.pdf
Availability of 04331.75NR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04331.75NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04331.75NR
Internal Part NumberEIS-04331.75NR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series433
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.75A
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.15
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance0.05 Ohm