Littelfuse 0435002.KRHF
0435002.KRHF picture photo
Mfg. Part Number
0435002.KRHF
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0402
Datasheet Download
0435002.KRHF.pdf
Availability of 0435002.KRHF
QUANTITY
0435002.KRHF Order Process
Ship out your order
Specifications of 0435002.KRHF
Internal Part NumberEIS-0435002.KRHF
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series435
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.1
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (0.99mm x 0.51mm x 0.33mm)
DC Cold Resistance0.03 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0435002.KRHF
Related Links043500, 0435002.KRHF Datasheet, Littelfuse Distributor
0435002.KRHF Details Description
Related parts for 0435002.KRHF
IC AMP AUDIO PWR .035W AB 8VSSOP datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT AC 4SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 25000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 79 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf