Littelfuse 04351.25KR
04351.25KR picture photo
Mfg. Part Number
04351.25KR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0402
Datasheet Download
04351.25KR.pdf
Availability of 04351.25KR
QUANTITY
04351.25KR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04351.25KR
Internal Part NumberEIS-04351.25KR
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series435
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.035
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (0.99mm x 0.51mm x 0.33mm)
DC Cold Resistance0.06 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04351.25KR
Related Links04351, 04351.25KR Datasheet, Littelfuse Distributor
04351.25KR Details Description
Related parts for 04351.25KR
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 28-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 30POS datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A4 SIMPLE DRIVE PULSE datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf