Littelfuse 0438004.WR
0438004.WR picture photo
Mfg. Part Number
0438004.WR
Brief Description
FUSE BRD MNT 4A 12VAC 32VDC 0603
Datasheet Download
0438004.WR.pdf
Availability of 0438004.WR
QUANTITY
0438004.WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0438004.WR
Internal Part NumberEIS-0438004.WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product438 Series Fuse
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series438
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Voltage Rating - AC12V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.692
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Color-
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
DC Cold Resistance0.0169 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0438004.WR
Related Links04380, 0438004.WR Datasheet, Littelfuse Distributor
0438004.WR Details Description
Related parts for 0438004.WR
DIODE SCHOTTKY 50V 3A SMA datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOTTOM PLATE HS DOCK 144CIR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf