Littelfuse 0448.160MR
0448.160MR picture photo
Mfg. Part Number
0448.160MR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0448.160MR.pdf
Availability of 0448.160MR
QUANTITY
0448.160MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0448.160MR
Internal Part NumberEIS-0448.160MR
Current Rating160mA
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0028
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance1.76 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0448.160MR
Related Links0448., 0448.160MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0448.160MR Details Description
Related parts for 0448.160MR
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-480VAC 50A datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI OUT 5,15,15V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HOUSING 26COND datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf