Littelfuse 04481.25MR
04481.25MR picture photo
Mfg. Part Number
04481.25MR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC
Datasheet Download
04481.25MR.pdf
Availability of 04481.25MR
QUANTITY
04481.25MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04481.25MR
Internal Part NumberEIS-04481.25MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 448
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.90
ApprovalsCSA, UL, PSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.06619 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04481.25MR
Related Links04481, 04481.25MR Datasheet, Littelfuse Distributor
04481.25MR Details Description
Related parts for 04481.25MR
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
TRIAC 800V 6A TO220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLC INTERFACE BASE TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf