Vishay Thin Film PHP00805H1061BST1
PHP00805H1061BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1061BST1
Brief Description
RES SMD 1.06K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1061BST1.pdf
Availability of PHP00805H1061BST1
QUANTITY
PHP00805H1061BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1061BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1061BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1061BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1061BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1061BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1061BST1
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 10MMX1M RECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.2A SST3 datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf