Littelfuse 0451.100MRSN
0451.100MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451.100MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451.100MRSN.pdf
Availability of 0451.100MRSN
QUANTITY
0451.100MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.100MRSN
Internal Part NumberEIS-0451.100MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00138
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance3.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.100MRSN
Related Links0451.1, 0451.100MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.100MRSN Details Description
Related parts for 0451.100MRSN
RES 1 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MUX DUAL 2:1 DIFF ECL 20TSSOP datasheet.pdf
MOTOR BLDC GEAR IC KEY 32W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC POWER SWITCH HI SIDE 12WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 3.36K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS HOUSING 2.54MM datasheet.pdf