Littelfuse 0451.100MRSN
0451.100MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451.100MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451.100MRSN.pdf
Availability of 0451.100MRSN
QUANTITY
0451.100MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.100MRSN
Internal Part NumberEIS-0451.100MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00138
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance3.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.100MRSN
Related Links0451.1, 0451.100MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.100MRSN Details Description
Related parts for 0451.100MRSN
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 77MM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf