Bourns Inc. CR0805-JW-131ELF
CR0805-JW-131ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-131ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-131ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-131ELF
QUANTITY
CR0805-JW-131ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-131ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-131ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-131ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-131ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-131ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-131ELF
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 7.68" datasheet.pdf
CONTACT PIN MALE 30 MICRONS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf