Vicor Corporation V110B48H200BS
V110B48H200BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B48H200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V110B48H200BS.pdf
Availability of V110B48H200BS
QUANTITY
V110B48H200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48H200BS
Internal Part NumberEIS-V110B48H200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48H200BS
Related LinksV110B4, V110B48H200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48H200BS Details Description
Related parts for V110B48H200BS
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
FILTER RFI COMPACT PCB MT 10A datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
KIT LIGHT, MOUSE, AND USB HUB datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.9A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf