Littelfuse 0451.200MRSN
0451.200MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451.200MRSN
Brief Description
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451.200MRSN.pdf
Availability of 0451.200MRSN
QUANTITY
0451.200MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.200MRSN
Internal Part NumberEIS-0451.200MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0089
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.8372 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.200MRSN
Related Links0451.2, 0451.200MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.200MRSN Details Description
Related parts for 0451.200MRSN
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3-LEVEL G,G,A datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf