Littelfuse 0451.375MRSN
0451.375MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451.375MRSN
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451.375MRSN.pdf
Availability of 0451.375MRSN
QUANTITY
0451.375MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.375MRSN
Internal Part NumberEIS-0451.375MRSN
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0425
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.61 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.375MRSN
Related Links0451.3, 0451.375MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.375MRSN Details Description
Related parts for 0451.375MRSN
IC VOLT DETECT CMOS 2.0V SC-82AB datasheet.pdf
FUSE 25A 700V HS FERRULE datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 3.2KHZ PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 110V datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf