Littelfuse 0451.400MRL
0451.400MRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.400MRL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.400MRL.pdf
Availability of 0451.400MRL
QUANTITY
0451.400MRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.400MRL
Internal Part NumberEIS-0451.400MRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0484
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.4233 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.400MRL
Related Links0451., 0451.400MRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.400MRL Details Description
Related parts for 0451.400MRL
BATTERY ALKALINE 1.5V C datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MODULE IGBT 6PACK 1200V ECO-PAC2 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf