Littelfuse 0451.800NRL
0451.800NRL picture photo
Mfg. Part Number
0451.800NRL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0451.800NRL.pdf
Availability of 0451.800NRL
QUANTITY
0451.800NRL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451.800NRL
Internal Part NumberEIS-0451.800NRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.271
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.212 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451.800NRL
Related Links0451., 0451.800NRL Datasheet, Littelfuse Distributor
0451.800NRL Details Description
Related parts for 0451.800NRL
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 2.1K 1CH SOT23-5 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16MM VERT 24PPR datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SCKT datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK BARRIER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf