Sullins Connector Solutions HBC44HETS
HBC44HETS picture photo
Mfg. Part Number
HBC44HETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC44HETS.pdf
Availability of HBC44HETS
QUANTITY
HBC44HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC44HETS
Internal Part NumberEIS-HBC44HETS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC44HETS
Related LinksHBC4, HBC44HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC44HETS Details Description
Related parts for HBC44HETS
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 28 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf