Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK3/GBH-V010A6F
BK3/GBH-V010A6F picture photo
Mfg. Part Number
BK3/GBH-V010A6F
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
BUSS SEMICONDUCTOR 500V
Datasheet Download
BK3/GBH-V010A6F.pdf
Availability of BK3/GBH-V010A6F
QUANTITY
BK3/GBH-V010A6F Order Process
Ship out your order
Specifications of BK3/GBH-V010A6F
Internal Part NumberEIS-BK3/GBH-V010A6F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSupplemental Fuses Certifications
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGBH-V
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC-
Response Time-
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage5kA
Melting I²t19
ApprovalsUR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK3/GBH-V010A6F
Related LinksBK3/GBH, BK3/GBH-V010A6F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK3/GBH-V010A6F Details Description
Related parts for BK3/GBH-V010A6F
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC QUAD 8-BIT SERIAL D/A 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
ALCOA 40HP AC DRIVE-KIT datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
BLADE-SPP DOUBLE 110/110 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf