Littelfuse 0451008.MRSN
0451008.MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0451008.MRSN
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 8A 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0451008.MRSN.pdf
Availability of 0451008.MRSN
QUANTITY
0451008.MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0451008.MRSN
Internal Part NumberEIS-0451008.MRSN
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating8A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t20.23
ApprovalsCSA, METI, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.0077 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0451008.MRSN
Related Links045100, 0451008.MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0451008.MRSN Details Description
Related parts for 0451008.MRSN
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
INSULAT SLEEVE .110 FASTON NAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP RRIO 2.8MHZ DUAL SC70-8 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf