Littelfuse 045103.5MRSN
045103.5MRSN picture photo
Mfg. Part Number
045103.5MRSN
Brief Description
FUSE BOARD MNT 3.5A 125VAC 2SMD
Datasheet Download
045103.5MRSN.pdf
Availability of 045103.5MRSN
QUANTITY
045103.5MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 045103.5MRSN
Internal Part NumberEIS-045103.5MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series451
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.469
ApprovalsCSA, METI, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.02 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)045103.5MRSN
Related Links045103, 045103.5MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
045103.5MRSN Details Description
Related parts for 045103.5MRSN
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 159POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94K OHM 1% 10W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf