Littelfuse 0452.375MRSN
0452.375MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0452.375MRSN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0452.375MRSN.pdf
Availability of 0452.375MRSN
QUANTITY
0452.375MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.375MRSN
Internal Part NumberEIS-0452.375MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.101
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance1.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.375MRSN
Related Links0452.3, 0452.375MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.375MRSN Details Description
Related parts for 0452.375MRSN
IC REG BST 3.3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8SOIC datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,RED,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.0A 125V SMD datasheet.pdf