Littelfuse 0452.375MRSN
0452.375MRSN picture photo
Mfg. Part Number
0452.375MRSN
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC 2SMD
Datasheet Download
0452.375MRSN.pdf
Availability of 0452.375MRSN
QUANTITY
0452.375MRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452.375MRSN
Internal Part NumberEIS-0452.375MRSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.101
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance1.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452.375MRSN
Related Links0452.3, 0452.375MRSN Datasheet, Littelfuse Distributor
0452.375MRSN Details Description
Related parts for 0452.375MRSN
IDC CABLE - MPL64K/MC64M/MPL64K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
RACK MOUNT OUTLET STRIP 15A 15FT datasheet.pdf
BOX COND WITH FOAM 1.3X1.3X0.46 datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.48KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.2MM GREEN datasheet.pdf