Littelfuse 0452002.MR
0452002.MR picture photo
Mfg. Part Number
0452002.MR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
0452002.MR.pdf
Availability of 0452002.MR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0452002.MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0452002.MR
Internal Part NumberEIS-0452002.MR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
FamilyFuses
SeriesNANO²® 452
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t8.2
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.0625 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0452002.MR
Related Links04520, 0452002.MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0452002.MR Details Description
Related parts for 0452002.MR
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
ID CAB.NET.24V-B-US CAB U.S.PLUG datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SW-CAP 11CH 20-PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 5.208K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf