TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F23-21SC-LC
DTS26F23-21SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F23-21SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
DTS26F23-21SC-LC.pdf
Availability of DTS26F23-21SC-LC
QUANTITY
DTS26F23-21SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F23-21SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F23-21SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F23-21SC-LC
Related LinksDTS26F23, DTS26F23-21SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F23-21SC-LC Details Description
Related parts for DTS26F23-21SC-LC
IC COMP SGL 4NS ULTRFAST 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
HANDLAMP 26W 120V HAZARD DUTY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3K OHM 1608 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf