Littelfuse 0453.125NR
0453.125NR picture photo
Mfg. Part Number
0453.125NR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.125NR.pdf
Availability of 0453.125NR
QUANTITY
0453.125NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.125NR
Internal Part NumberEIS-0453.125NR
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00286
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance1.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.125NR
Related Links0453., 0453.125NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.125NR Details Description
Related parts for 0453.125NR
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC MPU 8BIT 5V 16MHZ EXT 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 30V SOT23 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
9P THERMOPLASTIC METALLIZED HOOD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 40MHZ 6DFN datasheet.pdf
ER 4C 4#4 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf