Littelfuse 0453.250NR
0453.250NR picture photo
Mfg. Part Number
0453.250NR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.250NR.pdf
Availability of 0453.250NR
QUANTITY
0453.250NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.250NR
Internal Part NumberEIS-0453.250NR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0158
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.5765 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.250NR
Related Links0453., 0453.250NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.250NR Details Description
Related parts for 0453.250NR
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048B/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS MALE CIRC datasheet.pdf
IC RX RADIO MULTI-BAND RDS 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 32A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
AM60029-16-2 PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.05A TO-92 datasheet.pdf