Littelfuse 0453.800MR
0453.800MR picture photo
Mfg. Part Number
0453.800MR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0453.800MR.pdf
Availability of 0453.800MR
QUANTITY
0453.800MR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0453.800MR
Internal Part NumberEIS-0453.800MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesNANO²® 453
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.271
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
DC Cold Resistance0.212 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0453.800MR
Related Links0453., 0453.800MR Datasheet, Littelfuse Distributor
0453.800MR Details Description
Related parts for 0453.800MR
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO201A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf