Littelfuse 0466.200NR
0466.200NR picture photo
Mfg. Part Number
0466.200NR
Brief Description
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0466.200NR.pdf
Availability of 0466.200NR
QUANTITY
0466.200NR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0466.200NR
Internal Part NumberEIS-0466.200NR
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSlimLine™ 466
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00055
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance1.16 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0466.200NR
Related Links0466., 0466.200NR Datasheet, Littelfuse Distributor
0466.200NR Details Description
Related parts for 0466.200NR
IC FPGA 192 I/O 223CPGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC XO 38.4MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SL-P21M PLST 1N/O+1N/C (SA), 1XM datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf