Littelfuse 04671.75NRHF
04671.75NRHF picture photo
Mfg. Part Number
04671.75NRHF
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 32VAC/VDC
Datasheet Download
04671.75NRHF.pdf
Availability of 04671.75NRHF
QUANTITY
04671.75NRHF Order Process
Ship out your order
Specifications of 04671.75NRHF
Internal Part NumberEIS-04671.75NRHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series467
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.75A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0903
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
DC Cold Resistance0.032 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04671.75NRHF
Related Links04671., 04671.75NRHF Datasheet, Littelfuse Distributor
04671.75NRHF Details Description
Related parts for 04671.75NRHF
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 220/240VAC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 2.5" RED 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf