Littelfuse 04691.25WR
04691.25WR picture photo
Mfg. Part Number
04691.25WR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 63V SMD 1206 SLO BLOW 1.25A
Datasheet Download
04691.25WR.pdf
Availability of 04691.25WR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04691.25WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04691.25WR
Internal Part NumberEIS-04691.25WR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series469
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Response TimeSlow
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Color-
Size / Dimension0.129" L x 0.064" W x 0.035" H (3.27mm x 1.63mm x 0.90mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04691.25WR
Related Links04691, 04691.25WR Datasheet, Littelfuse Distributor
04691.25WR Details Description
Related parts for 04691.25WR
CAP 10F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf