Vishay/Sprague 173D156X0020XE3
173D156X0020XE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D156X0020XE3
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D156X0020XE3.pdf
Availability of 173D156X0020XE3
QUANTITY
173D156X0020XE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D156X0020XE3
Internal Part NumberEIS-173D156X0020XE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D156X0020XE3
Related Links173D156, 173D156X0020XE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D156X0020XE3 Details Description
Related parts for 173D156X0020XE3
FIXED IND 1UH 22.7A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC HOT SWAP SWITCH -48V SPAK7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO41G datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE FAST 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5 OHM 1% 100W datasheet.pdf
24-bit, 96kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf