Littelfuse 047102.5NRT1L
047102.5NRT1L picture photo
Mfg. Part Number
047102.5NRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047102.5NRT1L.pdf
Availability of 047102.5NRT1L
QUANTITY
047102.5NRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047102.5NRT1L
Internal Part NumberEIS-047102.5NRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 471
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t4.39
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.03 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047102.5NRT1L
Related Links047102, 047102.5NRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047102.5NRT1L Details Description
Related parts for 047102.5NRT1L
MOSFET N-CH 200V 9.9A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOOL PNEUMATIC CRIMPING PLIERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf