Littelfuse 047103.5NRT1
047103.5NRT1 picture photo
Mfg. Part Number
047103.5NRT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047103.5NRT1.pdf
Availability of 047103.5NRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
047103.5NRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 047103.5NRT1
Internal Part NumberEIS-047103.5NRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 471
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047103.5NRT1
Related Links047103, 047103.5NRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
047103.5NRT1 Details Description
Related parts for 047103.5NRT1
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 850MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf