Littelfuse 047103.5NRT1L
047103.5NRT1L picture photo
Mfg. Part Number
047103.5NRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047103.5NRT1L.pdf
Availability of 047103.5NRT1L
QUANTITY
047103.5NRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047103.5NRT1L
Internal Part NumberEIS-047103.5NRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 471
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047103.5NRT1L
Related Links047103, 047103.5NRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047103.5NRT1L Details Description
Related parts for 047103.5NRT1L
IC SWITCH HI/LO SIDE 16B 32-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf