Littelfuse 0472.500MRT1L
0472.500MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0472.500MRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0472.500MRT1L.pdf
Availability of 0472.500MRT1L
QUANTITY
0472.500MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0472.500MRT1L
Internal Part NumberEIS-0472.500MRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.1927
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.174 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0472.500MRT1L
Related Links0472.5, 0472.500MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0472.500MRT1L Details Description
Related parts for 0472.500MRT1L
STAMPING BIT 3.5 X 12 MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC DO204AC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NEST MOUNTING BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf