Littelfuse 047201.5MAT1L
047201.5MAT1L picture photo
Mfg. Part Number
047201.5MAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047201.5MAT1L.pdf
Availability of 047201.5MAT1L
QUANTITY
047201.5MAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047201.5MAT1L
Internal Part NumberEIS-047201.5MAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.4081
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.039 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047201.5MAT1L
Related Links047201, 047201.5MAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047201.5MAT1L Details Description
Related parts for 047201.5MAT1L
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 350A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC RELAY SS SP-NO DL 400V 8-SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf