Littelfuse 047201.5MRT1HF
047201.5MRT1HF picture photo
Mfg. Part Number
047201.5MRT1HF
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047201.5MRT1HF.pdf
Availability of 047201.5MRT1HF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
047201.5MRT1HF Order Process
Ship out your order
Specifications of 047201.5MRT1HF
Internal Part NumberEIS-047201.5MRT1HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 472
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.4081
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.039 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047201.5MRT1HF
Related Links047201., 047201.5MRT1HF Datasheet, Littelfuse Distributor
047201.5MRT1HF Details Description
Related parts for 047201.5MRT1HF
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO213AB datasheet.pdf