Littelfuse 047202.5MXL
047202.5MXL picture photo
Mfg. Part Number
047202.5MXL
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047202.5MXL.pdf
Availability of 047202.5MXL
QUANTITY
047202.5MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 047202.5MXL
Internal Part NumberEIS-047202.5MXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 472
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t7.0838
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0209 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047202.5MXL
Related Links04720, 047202.5MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
047202.5MXL Details Description
Related parts for 047202.5MXL
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CABLE CQM1/C200HS TO 25 PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf