Littelfuse 047202.5MXL
047202.5MXL picture photo
Mfg. Part Number
047202.5MXL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047202.5MXL.pdf
Availability of 047202.5MXL
QUANTITY
047202.5MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 047202.5MXL
Internal Part NumberEIS-047202.5MXL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 472
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t7.0838
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0209 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047202.5MXL
Related Links04720, 047202.5MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
047202.5MXL Details Description
Related parts for 047202.5MXL
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 100PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-220 1.5" datasheet.pdf
LIGHT PIPE 6 ELEMENT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 13pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf