Littelfuse 0473007.MRT1HF
0473007.MRT1HF picture photo
Mfg. Part Number
0473007.MRT1HF
Brief Description
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0473007.MRT1HF.pdf
Availability of 0473007.MRT1HF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0473007.MRT1HF Order Process
Ship out your order
Specifications of 0473007.MRT1HF
Internal Part NumberEIS-0473007.MRT1HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 473
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating7A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t105
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0092 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0473007.MRT1HF
Related Links0473007, 0473007.MRT1HF Datasheet, Littelfuse Distributor
0473007.MRT1HF Details Description
Related parts for 0473007.MRT1HF
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
IC DSP 783FCPBGA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' REVERSED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf