Littelfuse 047301.5HAT1L
047301.5HAT1L picture photo
Mfg. Part Number
047301.5HAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047301.5HAT1L.pdf
Availability of 047301.5HAT1L
QUANTITY
047301.5HAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047301.5HAT1L
Internal Part NumberEIS-047301.5HAT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesPICO® II 473
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.94
ApprovalsCSA, PSE, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.116 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047301.5HAT1L
Related Links047301, 047301.5HAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047301.5HAT1L Details Description
Related parts for 047301.5HAT1L
TVS DIODE 20.5VWM DO201AE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 115A 600V 3POLE datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf