Littelfuse 047303.5YAT1L
047303.5YAT1L picture photo
Mfg. Part Number
047303.5YAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
047303.5YAT1L.pdf
Availability of 047303.5YAT1L
QUANTITY
047303.5YAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 047303.5YAT1L
Internal Part NumberEIS-047303.5YAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 473
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t26.8
ApprovalsCSA, PSE, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.024 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)047303.5YAT1L
Related Links047303, 047303.5YAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
047303.5YAT1L Details Description
Related parts for 047303.5YAT1L
SW 10A SPDT(DB) DOOR LOCK 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .125" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 25 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 24-20AWG LGH CPC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2200UH datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf