Littelfuse 0481002.HXESD
0481002.HXESD picture photo
Mfg. Part Number
0481002.HXESD
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
F00E 125V ALARM LENS 2A
Datasheet Download
0481002.HXESD.pdf
Availability of 0481002.HXESD
QUANTITY
0481002.HXESD Order Process
Ship out your order
Specifications of 0481002.HXESD
Internal Part NumberEIS-0481002.HXESD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series481
Fuse Type-
Voltage - Rated125V
Current2A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Mounting TypeHolder
ColorOrange
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Melting I²t5.29
DC Cold Resistance0.12 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0481002.HXESD
Related Links048100, 0481002.HXESD Datasheet, Littelfuse Distributor
0481002.HXESD Details Description
Related parts for 0481002.HXESD
IDC CABLE - CSR50G/AE50G/CCE60G datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 5W 3% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 39POS GOLD datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 100V SOT23-5 datasheet.pdf