Vishay/Dale RNC50J2212BRRSL
RNC50J2212BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2212BRRSL
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2212BRRSL.pdf
Availability of RNC50J2212BRRSL
QUANTITY
RNC50J2212BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2212BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2212BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2212BRRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2212BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2212BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J2212BRRSL
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf