Littelfuse 048102.5HXP
048102.5HXP picture photo
Mfg. Part Number
048102.5HXP
Brief Description
FUSE 2.5A 125V ALARM IND ORG/WHT
Datasheet Download
048102.5HXP.pdf
Availability of 048102.5HXP
QUANTITY
048102.5HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 048102.5HXP
Internal Part NumberEIS-048102.5HXP
Fuse TypeNormal Blow
Voltage - Rated125VAC, 125VDC
Current2.5A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Mounting TypeHolder
ColorOrange, White
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Melting I²t9.46
DC Cold Resistance0.0904 Ohm