Comchip Technology TV02W160B-HF
TV02W160B-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV02W160B-HF
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123
Datasheet Download
TV02W160B-HF.pdf
Availability of TV02W160B-HF
QUANTITY
TV02W160B-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV02W160B-HF
Internal Part NumberEIS-TV02W160B-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS DeclarationSOD-123 HF Series Material Declaration
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.69A
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV02W160B-HF
Related LinksTV02W1, TV02W160B-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV02W160B-HF Details Description
Related parts for TV02W160B-HF
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 24MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 25POS 1MM 5" datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.69A 60 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf